O nás

Jsme tu proto, abychom Vám pomohli s péčí o osoby blízké.

NAŠE POSLÁNÍ

Posláním Domova Arreta o.p.s. je poskytnout pobytovou odlehčovací službu seniorům a zdravotně postiženým občanům od 19-ti let věku, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí za podpory pečující osoby a nejsou tak schopni svoji nepříznivou sociální situaci řešit vlastními silami, ani za podpory terénních služeb a pečující osoba z nějakého důvodu potřebuje, aby za ni převzal krátkodobě péči jiný subjekt.

Domov Arreta o.p.s. je tu právě proto, aby rodinám s péčí o osoby blízké pomohl.

JSME ARRETA

Provoz odlehčovací služby byl ještě pod hlavičkou SENIOR CENTRUM Hradec Králové o.p.s. zahájen 6. ledna 2005 v Penzionu pro důchodce v Hradci Králové, v Jungmannově ulici č.p. 1437. Objekt poskytlo Statutární město Hradec Králové a spravuje jej Správa nemovitostí Hradec Králové. Od Centra sociální pomoci a služeb jsme tehdy převzali respitní péči (odlehčovací službu) se 6 lůžky.

Zakladatelky Arrety, paní Ivana Šejvlová a paní Hana Rábová, službu řídily a rozvíjely až do jara 2015, kdy ji převzala Michaela Kopta Šedivá, vnučka paní Šejvlové. Paní Šejvlová je stále aktivní členkou dozorčí rady, odkaz paní Rábové je a bude trvale patrný v naší každodenní práci. Současný název Arreta (baskicky „pečovat“) jsme začali používat v roce 2019, abychom potenciálním klientům a rodinám usnadnili dohledání naší služby na internetu.

Desetiletá snaha získat od města větší a vhodnější prostory vyústila nakonec v rozhodnutí zrekonstruovat prostory bývalého Penzionu pro důchodce. Díky rekonstrukci bychom měli klientům nabídnout bezbariérový přístup a modernější zázemí. Architektonická studie napovídá, že se máme všichni na co těšit.

NAŠE SPECIALIZACE

Domov Arreta poskytuje odlehčovací služby pro seniory a zdravotně postižené od 19 let věku – občany města Hradce Králové a okolí v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění a v souladu s prováděcí vyhláškou MPSV č. 505/2006 Sb., v platném znění.

NA ČEM STAVÍME

Zásadním prvkem péče je u nás lidskost: osobní, laskavý, přátelský, trpělivý a motivující přístup ke klientům. Snažíme se jim maximálně nahradit domácí prostředí, ve kterém nemohou přechodně pobývat, udržet je v dobré náladě a s aktivním přístupem ke každodenním výzvám. Zajišťujeme maximální propojení s jejich rodinami, pokud si to přejí. Respektujeme jejich nálady, specifika i případná omezení.

Děláme svou práci rádi, a naši klienti to vědí. Řada z nich se k nám na vlastní žádost vrací, i když charakterem prostředí nejsme nejluxusnějším zařízením v kraji.

PODMÍNKY

Prostorová kapacita sociálních zařízení nevyhovuje všem klientům. Upozorňujeme na to již při první schůzce se zájemci o službu, a všem klientům umožňujeme prohlídku prostor ještě předtím, než se rozhodnou službu využívat.

Nejsme připraveni pečovat o uživatele trvale upoutané na lůžko. Klienti, odkázaní pouze na chůzi s chodítkem nebo na invalidní vozík, se v prostorách našeho zařízení obtížně pohybují (menší pokoje, užší chodby panelového domu).

Rekonstrukci stávajících prostor může provést jen vlastník objektu, tedy Statutární město Hradec Králové. Jednání o úpravách prostor probíhají.